Zasady Ogólne
§ 1.
- Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wprowadzony został na podstawie przepisów:
- ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 746 ze zm.),
- rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 43, poz. 168 ze zm.).
- Podstawę gospodarowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych stanowią przepisy ustaw wymienionych w punkcie 1, niniejszy Regulamin oraz coroczny plan dochodów i wydatków Funduszu.
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
- pracodawcy - rozumie się Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, za które czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje dyrektor;
- MBP w Koninie - rozumie się Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Urbanowskiej w Koninie;
- związkach zawodowych - rozumie się zakładowe organizacje związkowe działające w MBP w Koninie na rzecz obecnych i byłych pracowników oraz ich rodzin;
- komisji - rozumie się Komisję Socjalną powołaną przez dyrektora MBP w Koninie w porozumieniu ze związkami zawodowymi, do realizacji zadań określonych w niniejszym regulaminie;
- pracowniku - rozumie się osobę, którą łączy stosunek pracy z pracodawcą, niezależnie od sposobu nawiązania stosunku pracy, rodzaju umowy o pracę oraz wymiaru czasu pracy;
- emerycie lub renciście - rozumie się osobę, dla której ostatnim miejscem pracy była MBP w Koninie i która ma ustalone prawo do emerytury albo renty z tytułu niezdolności do pracy lub do renty rodzinnej.
§ 2.
- Regulamin określa osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń i pomocy z Funduszu, cele, na które przeznacza się środki Funduszu, oraz zasady i warunki przyznawania świadczeń i pomocy z Funduszu.
- Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego naliczonego zgodnie z właściwymi przepisami, obciążającego koszty działalności Biblioteki.
§ 3.
- Regulamin wprowadza Pracodawca po uzgodnieniu jego treści z pracownikami i działającymi w MBP w Koninie związkami zawodowymi.
- Za administrowanie Funduszem i realizację Regulaminu odpowiedzialny jest Pracodawca.
- Wstępnej analizy wniosków dokonuje Komisja Socjalna.
- Treść Regulaminu jest ogólnie dostępna pracownikom.
§ 4.
Środki Funduszu mogą być zwiększone o:
- darowizny oraz zapisy osób fizycznych oraz prawnych,
- odsetki z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe,
- odsetki od środków Funduszu,
- przychody z tytułu sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej na rzecz pracowników zakładu, w części nie przeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych,
- wierzytelności likwidowanego zakładowego funduszu socjalnego,
- inne środki określone w odrębnych przepisach.
§ 5.
- Środki Funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym.
- Środki, które nie zostały wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
Osoby uprawnione do korzystania z Funduszu
§ 6.
- Osobami uprawnionymi do korzystania ze środków Funduszu są:
- pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przez Pracodawcę bez względu na wymiar czasu pracy i rodzaj umowy o pracę,
- pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych,
- emeryci i renciści,
- członkowie rodzin osób wymienionych w punkcie 1-3,
- osoby świadczące pracę na rzecz MBP w Koninie przez okres co najmniej 3 miesięcy na innej podstawie prawnej niż stosunek pracy, za którą dokonywany jest odpis na Fundusz Świadczeń Socjalnych.
- Członkami rodziny osób uprawnionych są:
- współmałżonkowie,
- dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonka, wnuk, rodzeństwo pozostające na utrzymaniu osoby uprawnionej do 18 roku życia, a jeżeli kształcą się w szkole – do ukończenia nauki, nie później jednak niż do ukończenia 25 roku życia.
- 3. Świadczenia socjalne w pierwszej kolejności przysługują osobom uprawnionym o niskim dochodzie na osobę w rodzinie:
- wychowującym samotnie dzieci,
- posiadającym rodziny wielodzietne (3 i więcej dzieci),
- mających dzieci, które ze względu na stan zdrowia wymagają specjalistycznej, kosztownej opieki i leczenia,
- osobom niepełnosprawnym,
- niskim dochodzie na osobę w rodzinie.
Przeznaczenie środków Funduszu
§ 7.
- Środki Funduszu przeznacza się na:
- dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, zorganizowanego w formie wczasów, kolonii, zimowisk, obozów, kolonii zdrowotnych, zielonych szkół zakupionych przez pracodawcę lub indywidualnie przez osoby zatrudnione - możliwość korzystania z dopłat dla jednego dziecka w rodzinie 1 raz w roku,
- dofinansowanie pobytów profilaktyczno–leczniczych zakupionych przez osoby uprawnione oraz wypoczynku urlopowego organizowanego przez pracownika we własnym zakresie, tzw. „wczasy pod gruszą”, warunkiem jest podjęcie przez pracownika urlopu - 1 raz w roku,
- pomoc rzeczową, przyznawaną w wysokości uzależnionej od sytuacji życiowej - 1 raz w roku w wysokości nie wyższej niż jednokrotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku,
- zapomogi pieniężne bezzwrotne udzielone jednorazowo osobom uprawnionym w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby w wysokości nie wyższej niż połowa jednokrotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku - 1 raz w roku,
- dofinansowanie wycieczek organizowanych przez pracodawcę oraz wypoczynku w dni wolne od pracy zazwyczaj w postaci bonów towarowych lub kart podarunkowych dla pracowników i emerytów i rencistów, kart podarunkowych dla dzieci – 1 raz w roku,
- finansowanie działalności kulturalno – oświatowej w postaci zakupu biletów na imprezy artystyczne, kulturalne, rozrywkowe lub sportowe - 1 raz w roku,
- pożyczki zwrotne na cele mieszkaniowe - 1 raz w roku.
- W danym roku kalendarzowym może być przyznana tylko jedna z form dofinansowania, wymieniona w §7 ust.1 pkt lit a lub b.
Zasady i warunki przyznawania świadczeń
§ 8.
- Przyznanie i wysokość dofinansowania z Funduszu do usług i świadczeń socjalnych dla osób uprawnionych uzależnia się od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.
- Przyznanie dofinansowania z Funduszu ma charakter uznaniowy, a brak złożenia wniosku o przyznanie świadczenia z funduszu albo negatywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie świadczenia oraz wysokość przyznawanego świadczenia nie mogą być podstawą jakichkolwiek roszczeń wobec pracodawcy.
- Pomoc z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przyznawana będzie do wysokości posiadanych środków.
- Wysokość dofinansowania zależy od średniego miesięcznego przychodu brutto przypadającego na jedną osobę w rodzinie. Przez przychód brutto rozumie się wszelkie przychody w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z późniejszymi zmianami, osób wspólnie zamieszkałych i wspólnie prowadzących gospodarstwo domowe, z okresu 3 ostatnich miesięcy poprzedzających wniosek o uzyskanie świadczenia socjalnego.
- Jeśli pracownik nie złoży oświadczenia, przyjmuje się najwyższy dochód na osobę i przyznaje się najniższe świadczenia.
- Pracodawca może pozbawić prawa do korzystania ze świadczeń Funduszu na okres 3 lat, pracowników, którzy podali dane niezgodne z prawdą.
- Dofinansowanie do działalności kulturalnej, oświatowej, rozrywkowo-rekreacyjnej i sportowej może być przyznane wnioskodawcy raz w danym roku kalendarzowym. Warunkiem przyznania dofinansowania jest dołączenie do wniosku imiennej faktury lub rachunku po uzyskaniu wcześniejszej zgody od pracodawcy.
- Przyznanie środków z funduszu następuje na wniosek uprawnionego lub jego prawnego opiekuna, kierowany do dyrektora MBP w Koninie. Wniosek składa się w sekretariacie.
- Wstępnej oceny wniosków o przyznanie świadczeń dokonuje Komisja Socjalna, a ostateczną decyzję podejmuje Pracodawca.
- W przypadku wątpliwości, Komisja wzywa wnioskodawcę, aby we wskazanym przez nią terminie i zakresie pisemnie wyjaśnił lub uzupełnił informacje zawarte we wniosku albo dołączył do wglądu dokumenty je uwiarygodniające.
- Brak wyjaśnień lub uzupełnienia informacji przez wnioskodawcę, o których mowa w ust. 2, skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
- W przypadku gdy zawarte we wniosku lub dołączonym do niego dokumencie i mające wpływ na przyznanie świadczenia z funduszu lub jego wysokość dane okażą się nieprawdziwe a świadczenie zostało już wypłacone, komisja obowiązana jest żądać zwrotu pobranego świadczenia lub pokrycia jego pełnej wartości.
- Wnioski w sprawie przyznawania określonych rodzajów pomocy socjalnej należy składać do Komisji Socjalnej, na obowiązujących u pracodawcy drukach przewidzianych w Regulaminie.
- W przypadku odmownego załatwienia wniosku, Komisja podaje osobie uprawnionej uzasadnienie na piśmie z możliwością ponownego rozpoznania sprawy przy udziale osoby zainteresowanej.
§ 9.
- Pracodawca, po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi i zaopiniowaniu przez Komisję Socjalną, ustala corocznie do dnia 1 kwietnia, podział środków Funduszu na poszczególne rodzaje działalności, ujęty w rocznym planie działalności socjalnej.
- Wysokość dopłat do poszczególnych rodzajów świadczeń ustala Komisja Socjalna po uzgodnieniu z Pracodawcą.
- Tabele dofinansowania do wypoczynku i przyznawania pomocy rzeczowej, w których uwzględnia się przychód brutto przypadający na członka rodziny osoby uprawnionej, stanowią załącznik do Regulaminu.
Pomoc na cele mieszkaniowe
§ 10.
- Pomoc na cele mieszkaniowe może być udzielona osobom uprawnionym w formie oprocentowanej, zwrotnej pożyczki przeznaczonej na:
- budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego polegającą na jego wykonywaniu, odbudowie, rozbudowie lub nadbudowie;
- adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne;
- wykup lokalu mieszkalnego na własność;
- kupno lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
- zamianę lokalu mieszkalnego;
- adaptację lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego jednorodzinnego do potrzeb osoby niepełnosprawnej prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe;
- rozbudowę, remont, modernizację lub prace konserwacyjne domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.
- Pożyczka na cele mieszkaniowe może być udzielona osobie uprawnionej nie częściej niż jeden raz na 20 miesięcy, po złożeniu wniosku do Komisji Socjalnej.
- Warunkiem przyznania pożyczki jest całkowita spłata poprzednio uzyskanej pożyczki.
- Pomoc na cele mieszkaniowe, o której mowa w ust. 1, można przyznać do wysokości udokumentowanych kosztów, jednak nie większej niż 2500 zł.
- Oprocentowanie pożyczki ustala się w wysokości 3 % w stosunku rocznym i pobierane jest z góry z pierwszą ratą pożyczki.
- Spłata pożyczki następuje w maksymalnie 20 ratach miesięcznych i rozpoczyna się od następnego miesiąca po podpisaniu umowy i przekazaniu środków na rachunek pożyczkobiorcy.
- Jako zabezpieczenie spłaty pożyczki wymagane jest udzielenie poręczenia przez dwóch poręczycieli.
- Ratę pożyczki z odsetkami potrąca się pożyczkobiorcy z wynagrodzenia za pracę.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy osoba zobowiązana do spłaty pożyczki znajduje się w trudnej sytuacji życiowej, okres spłaty pożyczki może zostać wydłużony do 30 miesięcy lub pożyczka może zostać częściowo umorzona. Decyzję w sprawie umorzenia pożyczki podejmuje Pracodawca po uwzględnieniu opinii Komisji Socjalnej.
- W przypadku przejścia na urlop wychowawczy lub bezpłatny, ustania stosunku pracy z tytułu przejścia na emeryturę lub rentę, lub ustania stosunku pracy z innych przyczyn, pożyczkobiorca obowiązany jest spłacać niespłacone raty pożyczki i odsetek, na warunkach określonych w umowie.
- Niespłacona pożyczka staje się natychmiast wymagalna w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia lub za wypowiedzeniem z winy pożyczkobiorcy.
- W przypadku niespłacenia pożyczki wzywa się dłużnika na piśmie do uregulowania należności w wyznaczonym terminie, o czym zawiadamia się poręczycieli. W razie niedokonania wpłaty przez dłużnika we właściwym terminie potrąca się pozostałą część należności z wynagrodzenia poręczycieli.
- Szczegółowe warunki przyznania i spłaty pożyczek na cele mieszkaniowe określone są w umowie między pracodawcą a pożyczkobiorcą.
- W razie śmierci pożyczkobiorcy pożyczka ulega umorzeniu.
Komisja Socjalna
§ 11.
- Komisję powołuje zarządzeniem dyrektor MBP w Koninie, w którym określa jej skład osobowy oraz funkcje.
- W skład komisji wchodzą:
- przedstawiciele pracowniczych związków zawodowych działających w MBP w Koninie,
- przedstawiciele reprezentujący pracodawcę.
- 3. Członkostwo w komisji wygasa w związku z:
- ustaniem stosunku pracy;
- odwołaniem członka, na wniosek odpowiednio związków zawodowych lub pracodawcy, w przypadku zmiany swojego przedstawiciela;
- rozwiązaniem związków zawodowych;
- ukaraniem orzeczeniem dyscyplinarnym lub z powodu toczącego się postępowania dyscyplinarnego,
- na wniosek pracownika
- 4. Członkowie komisji wykonują swoje czynności, związane z gospodarowaniem środkami funduszu, w szczególności:
- analizują dokumenty przedkładane przez osoby uprawnione,
- opracowują projekt wykorzystania środków Funduszu w ramach przyznanego limitu;
- prowadzą bieżąca analizę poniesionych wydatków;
- wnioskują w sprawach ewentualnych zmian w podziale środków funduszu;
- przedkładają pracodawcy do zatwierdzenia ustalenia i opinie do wniosków o przyznanie świadczeń socjalnych.
- Członkowie komisji są obowiązani do zachowania w tajemnicy informacji o osobach uprawnionych, członkach ich gospodarstw domowych oraz innych osobach, uzyskanych w ramach czynności związanych z gospodarowaniem środkami funduszu, w szczególności w celu analizy dokumentów przedkładanych przez osoby uprawnione.
- Komisja wraz z Głównym księgowym MBP w Koninie opracowuje plan podziału środków funduszu na poszczególne świadczenia w danym roku kalendarzowym, uwzględniając określone w regulaminie kryteria ich przyznawania i przedkłada go do zatwierdzenia pracodawcy.
- Plan zatwierdza się w terminie do dnia 1 kwietnia danego roku kalendarzowego.
- Komisja rozpatruje wnioski o przyznanie świadczeń finansowanych z funduszu, jeśli w jej posiedzeniu bierze udział co najmniej po jednym przedstawicielu działających w MBP w Koninie pracowniczych organizacji związkowych oraz przedstawiciel pracodawcy.
- Jeżeli na podstawie złożonego przez uprawnionego wniosku i załączonych do niego dokumentów nie jest możliwa ocena zasadności przyznania świadczenia ze środków funduszu lub określenie wysokości tego świadczenia jest niemożliwe, komisja może zażądać sprostowania wniosku, uzupełnienia go o dodatkowe informacje lub dołączenia do niego dodatkowych dokumentów do wglądu.
- Podczas rozpatrywania wniosku członka komisji lub osoby prowadzącej z nim wspólne gospodarstwo domowe, członek komisji nie bierze udziału w posiedzeniu.
- Protokół z posiedzenia komisji socjalnej wraz z rozpatrywanym wnioskiem przewodniczący komisji przedkłada pracodawcy do zatwierdzenia wraz z uzgodnionym przez komisję stanowiskiem o przyznanie świadczeń z funduszu.
- Na podstawie zatwierdzonego protokołu, Pracodawca podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu świadczeń z funduszu.
- Pracodawca po pozytywnym rozpatrzeniu i zaakceptowaniu protokołu, przekazuje go do działu finansowo-księgowego w celu realizacji przyznanych świadczeń.
Postanowienia końcowe
§ 12
- Wzory wniosków i formularzy dot. funduszu stanowią załączniki do regulaminu.
- Wszelkie zmiany i uzupełnienia w regulaminie dokonywane są w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi a pracodawcą, w formie pisemnych aneksów.
- W sprawach dotyczących realizacji świadczeń socjalnych przed wejściem w życie niniejszego regulaminu, stosuje się postanowienia
- W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.01.2022 r.
Wykaz załączników:
- Kryteria oraz wysokość świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych MBP w Koninie;
- Oświadczenie o dochodach pracownika;
- Oświadczanie o dochodach emeryta lub rencisty’
- Wniosek o przyznanie świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych MBP w Koninie;
- Wniosek o przyznanie pomocy na cele mieszkaniowe;
- Umowa pożyczki na cele mieszkaniowe.